Aigio
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
spot_img

Πρώτη ήττα του Αστέρα Τέμενης στη Γ’ Εθνική, 58-65 από την Αχαγιά

Το αήττητο του Αστέρα Τέμενης στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ (National League 2) έλαβε τέλος απόψε, στο κλειστό του Αιγίου, από την Αχαγιά ’82, από την οποία ηττήθηκε με σκορ 58-65 στο μεταξύ τους ντέρμπι για την 5η αγωνιστική. Πλέον οι δύο Αχαϊκές ομάδες, μαζί και με την Α.Ε. Δόξα Πύρρου Άρτας που ηττήθηκε στους Γαργαλιάνους, ισοβαθμούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας από 4 νίκες και 1 ήττα.

Στο παιχνίδι, ο Αστέρας παρουσίασε δύο διαφορετικά αγωνιστικά πρόσωπα, πλήρωσε τα λάθη του και όπως εξελίχθηκε ηττήθηκε από την επίθεση και όχι από την άμυνά του. Από την άλλη πλευρά η Αχαγιά εμφανίστηκε διαβασμένη, εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες του αντιπάλου και με την εμπειρία της πήρε δίκαια το τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο της.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Άρη Ξενούλη βρίσκονταν σε όλη τη διάρκεια πίσω στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν το ματς και να καταγράφουν υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Μετά το 19-23 του δεκαλέπτου οι παίκτες του Γιάννη Ελευθεριάδη έφθασαν τη διαφορά στο +13 (25-38) στο 17′, για να μειώσει ο Αστέρας μ’ ένα επιμέρους σκορ 8-2 σε 33-40. Παρ’ όλα αυτά οι 40 πόντοι που δέχθηκαν οι γηπεδούχοι ήταν αρκετοί για τα δεδομένα και τις απαιτήσεις της αναμέτρησης.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Αστέρας βελτίωσε άρδην την αγωνιστική του εικόνα και συνεχίζοντας την… αντεπίθεσή του, από το φινάλε του πρώτου μέρους, προηγήθηκε στο 23′ με 41-40, χάρη σ’ ένα σερί 8-0. Από εκεί και μετά το παιχνίδι άλλαξε μορφή και έγινε ντέρμπι. Η γ’ περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 50-52, ενώ στο ξεκίνημα της τέταρτης ο Αστέρας μ’ ένα γρήγορο 4-0 προηγήθηκε ξανά με 54-52. Στο σημείο αυτό ήρθε η απάντηση από την Αχαγιά, η οποία με δικό της σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 7 πόντους (54-61) στο 36′, διατηρώντας μέχρι το φινάλε τα ηνία (58-65) παρά την πίεση που δέχθηκε.

Κορυφαίος από την Αχαγιά ήταν ο Ανδρέας Οικονομόπουλος με 21 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ από Αστέρα ξεχώρισε ο Βουκάντιν Πέτροβιτς με 19 πόντους. Επίσης, αξίζει να σημειωθεί ότι για ένα ακόμη ματς η Αχαγιά πήρε τους μισούς και πλέον πόντους της έξω από τα 6,75 μ., ευστοχώντας συνολικά σε 12 τρίποντα, εξακολουθώντας να είναι μακράν η κορυφαία ομάδα του πρωταθλήματος σ’ αυτόν τον τομέα, σε αντίθεση με τον Αστέρα…

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 33-40 (ημ.), 50-52, 58-65.
Αστέρας Τέμενης: (Ξενούλης), Σακελλαρόπουλος 2, Βουρνάς 12, Πέτροβιτς 19 (1), Σταθακόπουλος 4, Τσουλέας 5 (1), Γκάτζιος 13, Καραγγελής 3 (1), Δούβος.
Αχαγιά ’82: (Ελευθεριάδης), Λυμπέρης 6 (2), Οικονομόπουλος 21 (3), Χονδρόπουλος 14 (3), Ιωάννου 7 (1), Τσακίρης 1, Ντόκιτς 7 (1), Τόκας 6 (2), Κανελλάκης 2, Ταρνάρης 1.