Εντός έδρας ισοπαλία (1-1 με τον Αίαντα Γαστούνης) σαν «ήττα» για τον Παναιγιάλειο…

0
2151

Τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) μοιράστηκαν στο δημοτικό στάδιο Αιγίου ο Παναιγιάλειος και ο Αίαντας Γαστούνης, σ’ ένα μέτριο αγωνιστικά παιχνίδι, το αποτέλεσμα του οποίου δεν άφησε καμία ομάδα ευχαριστημένη. Από τη μία πλευρά οι «μελανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να πάρουν τη ζητούμενη νίκη και πλέον διατηρούν περισσότερο μαθηματικές παρά ουσιαστικές ελπίδες παραμονής και από την άλλη η οι «ερυθρόλευκοι» απώλεσαν δύο σημαντικούς βαθμούς στις καθυστερήσεις που θα τους εδραίωναν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες, πλην από ένα σουτ για κάθε ομάδα, του Λιάτου στο 19′ και Τσακοπιάκου στο 41′, που δεν βρήκαν στόχο. Αντίθετα, στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό και οι δύο ομάδες αναζήτησαν με περισσότερες αξιώσεις την επίτευξη ενός γκολ.
Στο 56′ ο Παναιγιάλειος έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Σκούτα να πλασάρει μέσα από την περιοχή πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ, ενώ στο 59′ ο Αίαντας ευτύχισε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Παπαχριστόπουλου μετά από σέντρα Στάνη. Από εκεί και πέρα και ιδιαίτερα στο τελευταίο τέταρτο, ο Παναιγιάλειος κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, είχε ανεκμετάλλευτες στατικές φάσεις και εν τέλει έφθασε στην ισοφάριση στο 94′ με εύστοχο πέναλτι του Τοκάμ, έπειτα από χέρι στη μικρή περιοχή σε σουτ του Αφούσι.

Παναιγιάλειος: Βίλλιος, Κουρτελέσης, Χατζηαντωνίου, Μακρίδης (77′ Ψωμαράς), Σ. Αφούσι, Παπαδόπουλος, Γκασίδης (62′ Φουφούνης) Τοκάμ, Καρακούτης, Λιάτος, Σκούτας (62′ Ροδόπουλος).
Αίας Γαστούνης: Καραμανλής, Στανής, Βασιλικόπουλος, Ρίλντι, Βατσής, Τσακοπιάκος, Σταθάτος (90′ Τόρες), Βράμπι (78’ Δεληγιάννης), Παπαχριστόπουλος, Ρετσούλι, Τιερί.