Aigio
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
spot_img

Τρίτωσε τις νίκες ο Αστέρας Τέμενης – Επικράτησε (62-55) και του Ιόνιου

Βελτιώνοντας αισθητά την αγωνιστική του εικόνα στο β’ ημίχρονο και με άμυνα από «μπετόν αρμέ» ο Αστέρας Τέμενης πήρε το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα, κερδίζοντας στο Αίγιο με 62-55 τον Ιόνιο Κέρκυρας και συνεχίζει -παρέα με την Α.Ε. Γλαύκου Εσπέρου και την Α.Ε. Δόξα Πύρρου Άρτας- στην κορυφή της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ (National League 2).

Το «συγκρότημα» του Άρη Ξενούλη παρά το γεγονός ότι απόψε δεν εντυπωσίασε αγωνιστικά, εντούτοις μέσα από την αμυντική του προσήλωση ειδικότερα στην τελευταία περίοδο -όπως και στα προηγούμενα δύο παιχνίδια- ήταν το εφαλτήριο για την ανατροπή του σκορ και της επίτευξης της νίκης απέναντι σ’ έναν αξιόμαχο αντίπαλο.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Αστέρας έβγαλε νευρικότητα στις επιθέσεις του και ήταν ιδιαίτερα άστοχος, με αποτέλεσμα να κυνηγάει το σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα. Έτσι, μετά το προβάδισμα του Αστέρα με 10-6 στο 6′, ο Ιόνιος μ’ ένα επιμέρους σκορ 5-17 πέρασε μπροστά με 15-23 στο 12′. Τελικά οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα δεδομένα άλλαξαν, καθώς ο Αστέρας έσφιξε την άμυνά του και είχε υπομονή και καλές συνεργασίες στην επίθεση. Μέχρι το 26′ ήταν πίσω στο σκορ με 36-40, ακολούθησε ένα μίνι σερί 6-0 στο επόμενο λεπτό και πέρασε μπροστά με 42-40, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 47-46. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Τέμενης ήταν κυρίαρχη, καθώς κατάφερε να δεχθεί μόλις 9 πόντους και από τη στιγμή που προηγήθηκε με 53-46 στο 34′ ουσιαστικά έλεγξε το ματς και με διαχείριση έφθασε στη νίκη με 62-55.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ιωάννης Βαζούκης του Ιόνιου Κέρκυρας με 21 πόντους, ωστόσο από τον νικητή Αστέρα Τέμενης πρωταγωνιστές ήταν οι Παναγιώτης Γκάτζιος και Βουκάντιν Πέτροβιτς που πέτυχαν αμφότεροι από 18 πόντους.