Aigio
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
spot_img

Τεράστια νίκη (2-1) με ανατροπή για τον Παναιγιάλειο στην Άρτα

Ο Παναιγιάλειος επικράτησε(2-1) στην Άρτα της τοπικής Αναγέννησης  και μπήκε με το… δεξί στις φετινές του υποχρεώσεις, για το πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής Κατηγορίας.

Το σημερινό τρίποντο μάλιστα, δείχνει και τον χαρακτήρα της ομάδας του Αιγίου, η οποία παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 14΄της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αναστασιάδη, κατάφερε με τα τέρματα των Σ. Αφούσσι και Μακρίδη.

Η γηπεδούχος ομάδα ευτύχησε να προηγηθεί, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Μανιώτη, η μπάλα  βρήκε στο χέρι του Σπίντζου, με το διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ο Αναστασιάδης ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Ιωαννίδη για το 1-0 για την αρτινή ομάδα. Η επόμενη καλή φάση στο ματς ήρθε στο 43ο λεπτό όταν ο Ντε Μόρα πίεσε, έκλεψε τη μπάλα και έφυγε στην κόντρα, με τον Αργεντίνο να αναγκάζει τον Ιωαννίδη σε δύσκολη επέμβαση, κρατώντας το 1-0. Η απάντηση από πλευράς Παναιγιαλείου ήρθε στις καθυστερήσεις, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, με τον Μπακόλα, να μη συγκρατεί την μπάλα σε έξοδό του, το Βαλλιάνο να γίνεται κάτοχός της και να γυρίζει την μπάλα στο Σ. Αφούσσι, που με τακουνάκι την έστειλε στην ανυπεράσπιστη εστία, για το 1-1, σε ένα κομβικό σημείο.

Στην επανάληψη και πιο συγκριμένα στο 62΄του παιχνιδιού, οι “μελανόλευκοι” έφτασαν σε δεύτερο γκολ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λιάτου, ο Αφούσσι πήρε την πρώτη κεφαλιά, και ο Μακρίδης με προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-2. Στη συνέχεια του ματς και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα , η Αναγέννηση πίεσε τους φιλοξενούμενους για το γκολ της ισοφάρισης χωρίς όμως να μπορέσει να γίνει πολύ επικίνδυνη για την εστία των Αιγιωτών.

Οι πιο καλές στιγμές της μάλιστα, καταγράφτηκαν, πρώτα στο 92ο λεπτό,  όταν το σουτ του Παπακίτσου έφυγε πάνω από τα δοκάρια, καθώς και ένα λεπτό αργότερα(93΄) όταν το σουτ του σκόρερ των γηπεδούχων είχε την ίδια κατάληξη.

Έτσι, οι “μελανόλευκοι” πανηγύρισαν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με ανατροπή, γεμίζοντας τους φιλάθλους τους με ενθουσιασμό εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μπακόλας (46′ λ.τρ. Μαλιζόγλου), Μπαντής (79′ Μπόκος), Κωστάκης (58′ Τσελά), Μυσιούδης, Σχισμένος, Γούλας, Ντε Μόρα, Μανιώτης, Σκανδάλης (58′ Παπανικολάου), Αναστασιάδης, Μπότσαρης (58′ Παπακίτσος)

Παναιγιάλειος (Γκέκας) : Ιωαννίδης, Κουρτελέσης, Χατζηαντωνίου (86′ Μπούζντρα), Αφούσσι Σ., Σπίντζος, Αφούσσι Α., Ψωμαράς (67′ Ραπτόπουλος), Μακρίδης, Βλαχόπουλος (86′ Πλατυκώστας), Λιάτος, Βαλλιάνος (60′ λ.τρ. Κρεμίτσας – 86′ Ροδόπουλος)

Φωτό από: artagoal.gr