Aigio
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
spot_img

Pregame Α.Ε Καλαβρύτων – Α.Ε. Αρόης

Στο ουδέτερο γήπεδο της Αβύθου η Α.Ε. Καλαβρύτων αντιμετωπίζει σήμερα το απόγευμα στις 5.00 την Α.Ε. Αρόης, στην πρεμιέρα των πλέϊ – οφ για τον 2ο Όμιλο του πρωταθλήματος της Β΄ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Α.και θέλει τη νίκη για να κάνει το πιο αποφασιστικό βήμα για την επιστροφή της στην κορυφαία κατηγορία του νομού μας.

Η ομάδα του Κωστή Βλάχου ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συλλέξει 60 βαθμούς που αναλύονται σε 19 νίκες (13 εντός, 6 εκτός), 3 ισοπαλίες (0 εντός, 3 εκτός) και 4 ήττες (0 εντός, 4 εκτός) και τέρματα 81υπέρ (53 εντός, 28 εκτός) – 31 κατά (6 εντός, 25εκτός).

Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Αλέκου Ψαλτάκη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συλλέξει 48 βαθμούς που αναλύονται σε 14 νίκες (9 εντός, 5 εκτός), 6 ισοπαλίες (3 εντός, 3 εκτός) και 6 ήττες (1 εντός, 5 εκτός) και τέρματα 43 υπέρ (25 εντός, 18 εκτός) – 31 κατά (12 εντός, 19 εκτός).

Διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης είναι ο κ. Ιωάννης Πράνταλος με βοηθούς τους κ.κ. Θεόφιλο Τραγούλια και Κωνσταντίνο Κούβελα.

Όσον αφορά την προϊστορία ανάμεσα στις δύο αυτές ομάδες τα Καλάβρυτα σε 2 αγώνες έχουν 1 νίκη και 1 ισοπαλία. Αναλυτικά:

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2022/23:  Καλάβρυτα – Α.Ε. Αρόης 5-0 (2 Καλαμαράς, Στ. Τσαβαλάς, Ασπρούκος, Κουτρουμάνης)

Α.Ε. Αρόης – Καλάβρυτα 1-1 (Καλαμαράς)