Aigio
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024
spot_img

Πάτρα: Πρωταθλητής Ελλάδας στους Παίδες (Κ15) ο ΝΟΠ – ΦΩΤΟ

Επικράτησε στον τελικό του Πανελληνίου με 11-8 του Παλαιού Φαλήρου σε μία γιορτή στο ανοιχτό του κολυμβητήριο.

Οι Παίδες του ΝΟ Πατρών έκαναν το… θαύμα τους και ανέβηκαν στο κορυφαίο σκαλί του βάθρου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα της Πάτρας.

Οι “δαίμονες” του Βασίλη Λαμπάτου επικράτησαν με 11-8 του Παλαιού Φαλήρου στον τελικό που διεξήχθη σε μία γιορτή στο ανοιχτό κολυμβητήριο του Ομίλου.

Ο ΝΟ Πατρών αναδείχθηκε πρωταθλητής στην ηλικιακή κατηγορία Παίδων (Κ15) της υδατοσφαίρισης. Τα παιδιά από την Πάτρα νίκησαν με 11-8 το Παλαιό Φάληρο στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης (στο Final-12), στο ανοιχτό κολυμβητήριο του ΝΟΠ στην αχαϊκή πρωτεύουσα και σήκωσαν το τρόπαιο.

Οι Πατρινοί είχαν ένα μικρό προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, οι Φαληριώτες ισοφάρισαν σε 8-8 στα μέσα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, αλλά με ξέσπασμα στο φινάλε και τρία αναπάντητα γκολ ο ΝΟ Πατρών έφτασε στο τελικό 11-8 υπέρ του και πανηγύρισε στον τίτλο.

Την 3η θέση πήρε ο ΝΟ Βουλιαγμένης, που νίκησε στον μικρό τελικό με 19-6 τον ΑΝΟ Γλυφάδας.

Στους άλλους απογευματινούς αγώνες κατάταξης: Για 5η-6η: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 19-12. Για 7η-8η: ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Πατρών 17-16.

Τις απονομές του τροπαίου και των χρυσών μεταλλίων στους πρωταθλητές έκανε το μέλος του ΔΣ της ΚΟΕ Νίκος Φιλόπουλος, ενώ τα ασημένια και χάλκινα έδωσαν ο Πρόεδρος της ΠΕΑΚ και μέλος της ΚΕΔ Μιχάλης Κουρέτας και ο Πρόεδρος του ΝΟΠ Γιώργος Μάνεση.

(πηγη: matchnews.gr)