22.9 C
Aigio
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
spot_img

Ο Κεραυνός επικράτησε (62-56) των Νέων Γλαύκου – Παρέμεινε αήττητος στο Αίγιο και στην 2η θέση

Σ’ ένα παιχνίδι με κλειστό σκορ που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, ο Κεραυνός Αιγίου κατάφερε στο φινάλε να πανηγυρίσει τη νίκη με σκορ 62-56 απέναντι στη νεανική και αξιόμαχη ομάδα των Νέων Γλαύκου, για την 7η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Γιούπη διατήρησε το εντός έδρας αήττητο και συνεχίζει -μαζί με την Α.Ε. Ροϊτίκων- στην 2η θέση της βαθμολογίας με 6 νίκες και 1 ήττα. Από την άλλη, η ομάδα του Πέταρ Πέτροβιτς γνώρισε την δεύτερη φετινή της ήττα -και πρώτη εκτός έδρας- υποχωρώντας στην 4η θέση.

Ο Κεραυνός βρέθηκε πίσω μ’ ένα καλάθι (15-17) στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο έκλεισε προηγούμενος το ημίχρονο (38-34) και διατήρησε ένα ισχνό προβάδισμα (49-48) και στο φινάλε τη γ’ περιόδου. Ακολούθως οι Νέοι Γλαύκου ισοφάρισαν (51-51) στο 33′ αλλά έκτοτε δεν μπόρεσαν να καταφέρουν κάτι περισσότερο, με τον Κεραυνό να δέχεται μόλις 5 πόντους στα τελευταία 7 λεπτά. Έτσι, διαμορφώθηκε το τελικό 62-56, σ’ ένα ματς όπου οι Πατρινοί αγωνίστηκαν με 7 παίκτες.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα, αλλά και του Κεραυνού, ήταν ο Παναγιώτης Σπηλιόπουλος με 18 πόντους, ενώ από τους Νέους Γλαύκου ο Αργυρόπουλος είχε 12 πόντους και οι Καραλής και Ρουμελιώτης από 11 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 38-34 (ημ.), 49-48, 62-56.
Κεραυνός Αιγίου: (Γιούπης), Σπηλιόπουλος 18 (2), Τριπολίδης 11 (1), Σταμούλης 2, Καλογιάννης 2, Ντούλες 10 (2), Χρήστου 2, Διονυσόπουλος 2, Δημόπουλος 5 (1), Νάτσκος 5, Χριστοδουλόπουλος 5 (1), Σπηλιωτόπουλος.
Νέοι Γλαύκου: (Πέτροβιτς), Αργυρόπουλος 12, Γ. Μπόγρης 5 (1), Καραλής 11 (1), Ρουμελιώτης 11, Στάθης 6, Γεωργίου 6 (1), Στ. Καρατζάς 5.