Aigio
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
spot_img

Λύγισε στην παράταση ο Κεραυνός, πρώτη ήττα στα Ροΐτικα με 81-75

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης κρίθηκε το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στα Ροΐτικα και τον Κεραυνό, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑ-Η, με την Αιγιώτικη ομάδα να μη τα καταφέρνει στο φινάλε με συνέπεια να γνωρίσει την πρώτη της φετινή ήττα με 81-75 (69-69 κ.α.).

Σ’ ένα δυνατό παιχνίδι, όπου η κάθε ομάδα είχε τα δικά της καλά διαστήματα, αλλά χωρίς καμία να μπορέσει να… «καθαρίσει το πιάτο της» στην κανονική διάρκεια, έπειτα από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο (33-34), οι γηπεδούχοι του Βασίλη Αναστασόπουλου είχαν ένα ξέσπασμα στην γ’ περίοδο και με επιμέρους σκορ 22-12, προηγήθηκαν με 9 πόντους (55-46). Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους του Γιάννη Γιούπη ήρθε όμως στην τέταρτη και κρίσιμη περίοδο, όπου με μεγάλα σουτ και δικό τους επιμέρους σκορ 14-23, άλλαξαν το μομέντουμ και έστειλαν το ματς στην παράταση (69-69). Εκεί, τα Ροΐτικα είχαν πιο καθαρές επιλογές και τελικά με σκορ πενταλέπτου 12-6, έφθασαν στην 4η φετινή τους νίκη με 81-75 και αναγκάζοντας παράλληλα τον Κεραυνό στην πρώτη απώλεια βαθμών.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Καρυστινός με 28 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ από τον Κεραυνό ξεχώρισαν στο σκοράρισμα οι Σπηλιόπουλος με 19 πόντους και Νάτσκος με 18.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-34 (ημ.), 55-46, 69-69 (κ.α.), 81-75 παράταση.
Α.Ε. Ροϊτίκων: (Αναστασόπουλος), Ρέβελας 5, Γκούτης 3 (1), Χατζής 15 (1), Ζαβέρδας 13 (3), Κορακιανίτης 7 (1), Καρυστινός 28 (4), Γιατράκος 8, Κουτρουμάνης 2, Χρυσανθόπουλος.
Κεραυνός Αιγίου: (Γιούπης), Σπηλιόπουλος 19 (4), Καλογιάννης 7 (1), Σταμούλης 3 (1), Χρήστου 2, Τριπολίδης 4 (1), Χριστοδουλόπουλος 13 (3), Ντούλες 9 (1), Νάτσκος 18, Σπηλιοτόπουλος, Δημόπουλος.

Φωτογραφία: matchnews.gr