Aigio
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
spot_img

Η στατιστική της Α΄ Ε.Π.Σ.Α. 3ος Όμιλος (10η αγωνιστική)

*  2 νίκες φιλοξενούμενων και 1 ισοπαλία ήταν το παλμαρέ αυτής της λειψής 10ης αγωνιστικής στον 3ο  Όμιλο του πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Α.

*  1 νίκη (Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας) και 1 ισοπαλία (Θύελλα Αιγίου), ήταν ο απολογισμός των 2 εκπροσώπων της Αιγιάλειας, αφού το ματς των Καλαβρύτων διακόπηκε στο ημίχρονο.

*  Στο γήπεδο της Ακράτας η Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας στην πιο ευρεία φετινή νίκη της επικράτησε του Κ. Δαβουρλή’92 με σκορ 5-1 παραμένοντας έτσι σταθερά στην 2η θέση της βαθμολογίας.

*  Όσον αφορά την προϊστορία ανάμεσα στις δύο αυτές ομάδες η Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας σε 4 αγώνες έχει 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα.

*  Στο γήπεδο του Ρίου η Θύελλα Αιγίου ήπιε το πικρό ποτήρι της ισοπαλίας (2-2) στο 93΄ με αντίπαλο την Αναγέννηση Ψαθοπύργου, χάνοντας έτσι δύο πολύτιμους βαθμούς στο άνοιγμα της αυλαίας του Β΄ γύρου.

*  Όσον αφορά την προϊστορία ανάμεσα στις δύο αυτές ομάδες η Θύελλα Αιγίου σε 14 αγώνες έχει 5 νίκες, 5 ισοπαλίες και 4 ήττες.

*  Στο γήπεδο του Προαστίου διακόπηκε στο ημίχρονο η αναμέτρηση ανάμεσα στην τοπική Νίκη και τα Καλάβρυτα, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο διάστημα αυτό με σκορ 2-1.

*  Στον Άγιο Βασίλειο στο <Θόδωρος Χρυσανθόπουλος> ο τοπικός Κεραυνός

πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ 2-1, επιβλήθηκε του ουραγού Αετού Ρίου και εξακολουθεί να φιγουράρει στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.

*  Στο γήπεδο της Αγυιάς διακόπηκε στο ημίχρονο η αναμέτρηση ανάμεσα στον Αετό Πατρών και το Άνω Καστρίτσι, με τις δύο ομάδες σ’ αυτό το χρονικό διάστημα να είναι ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).

*  Ο Κεραυνός Αγίου Βασιλείου εξακολουθεί να είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος (8 νίκες, 2 ισοπαλίες)

*  7 συνεχόμενες ήττες συμπλήρωσε ο Αετός Ρίου.

*  Ο Αετός Ρίου είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει κάνει μέχρι στιγμής σεφτέ στις νίκες (2 ισοπαλίες, 8 ήττες).

*  Πρώτη ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα για την Αναγέννηση Ψαθοπύργου.

*  9 τέρματα έχει σημειώσει ο Δημήτρης Καραϊνδρος (Θύελλα Αιγίου) σε 8 διαφορετικές αγωνιστικές από τις 10 συνολικά στο πρωτάθλημα.

*  Χατ τρικ από τον Ανδρέα Σπανό (Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας), που είναι το 2ο συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα.

*  Ζευγάρι τερμάτων από τον Παναγιώτη Καραχανίδη (Κεραυνός Αγίου Βασιλείου).

*  Για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι σκόραρε ο Δημήτρης Καραϊνδρος (Θύελλα Αιγίου).

*  Για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι σκόραραν οι Ανδρέας Σπανός (Α.Ε. Αιγείρας/Ακράτας) και Κώστας Τελέγκος (Αναγέννηση Ψαθοπύργου),

*  Πρώτο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για τους Παναγιώτη Καραχανίδη (Κεραυνός Αγίου Βασιλείου) και Κουμπουρλή (Κ. Δαβουρλή’92).

*  13 τέρματα (4 γηπεδούχοι, 9 φιλοξενούμενοι) επιτεύχτηκαν σε αυτή την λειψή 10η αγωνιστική ή 4,33 μ.ο. ανά παιχνίδι και συνολικά φθάσαμε τα 140 τέρματα (64 γηπεδούχοι, 76 φιλοξενούμενοι) στο φετινό πρωτάθλημα ή 2,98 μ.ο ανά αγώνα.