Aigio
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
spot_img

Έκανε το χρέος του ο Κεραυνός – Νίκησε με 67-60 τον Α.Ο. Δύμης

Το 3ο συνεχόμενο ροζ φύλλο, σε ισάριθμα παιχνίδια, πρόσθεσε στη φετινή του συγκομιδή ο Κεραυνός Αιγίου, ο οποίος επικράτησε στην έδρα του με σκορ 67-60 του Α.Ο. Δύμης και εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της Α1 ΕΣΚΑ-Η.

Η ομάδα του Αιγίου είχε πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο -και κυρίως επιθετικά όπου ευστόχησε σε 9 τρίποντα- χτίζοντας έτσι μία διψήφια διαφορά (44-31). Ωστόσο το κακό της πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο (11-21) έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς και να μειώσουν σε 55-52. Από εκεί και πέρα, ο Κεραυνός έσφιξε την άμυνά του και δεχόμενος μόλις 8 πόντους στην τελευταία περίοδο, έφθασε στη νίκη με 67-60, έχοντας πρώτους σκόρερ τους Τριπολίδη (21 π.) και Σπηλιόπουλο (20 π.).

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-31 (ημ.), 55-52, 67-60.
Κεραυνός Αιγίου: (Γιούπης), Νάτσκος 7, Καλογιάννης 3 (1), Τριπολίδης 21 (4), Σπηλιόπουλος 20 (5), Χριστοδουλόπουλος 3 (1), Χρήστου 8 (1), Σπηλιωτόπουλος 1, Ντούλες 2, Σταμούλης 2, Δημόπουλος, Ανδρικόπουλος, Διονυσόπουλος.
A.O. Δύμης: (Μαντάς), Στεφανόπουλος 5, Βλάχος 4, Π. Λαμπρόπουλος 15, Γεωργόπουλος 3, Ι. Λαμπρόπουλος 5 (1), Χρυσανθακόπουλος 14 (2), Κωνσταντινόπουλος 3, Λιακόπουλος 9 (1), Σκαλτσάς 2.