Aigio
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
spot_img

Έδειξε χαρακτήρα και πήρε (77-70) τη… Δόξα ο Αστέρας Τέμενης

Την επιστροφή του στις νίκες, μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, πανηγύρισε ο Αστέρας Τέμενης, επικρατώντας στο Αίγιο με 77-70 της μέχρι πρότινος πρωτοπόρου Α.Ε. Δόξα Πύρρου Άρτας, για την 7η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ (National League 2).

Η ομάδα της Αιγιάλειας -ίσως στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση, τηρουμένων των αναλογιών και της δυναμικότητας του αντιπάλου- έδειξε αγωνιστικό χαρακτήρα και δήλωσε «παρών» σ’ ένα κρίσιμο παιχνίδι. Έτσι, με 5 νίκες και 2 ήττες πλέον, συγκατοικεί στην 2η θέση με την ομάδα της Άρτας και έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Αχαγιά ’82.

Ο Αστέρας ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε γρήγορα με 10 πόντους (14-4), ενώ ολοκλήρωσε την α’ περίοδο με +8 (26-18). Ακολούθησε ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο δέχθηκε 26 πόντους, με συνέπεια το τέλος του ημιχρόνου να τον βρει στο -3 (41-44).

Στην επανάληψη όμως, ακολούθησε το αμυντικό του πλάνο και κράτησε στους 70 πόντους την αντίπαλό του, που διαθέτει την κορυφαία επίθεση του ομίλου, επανακτώντας το προβάδισμα του σκορ στο τέλος της γ’ περιόδου (62-57). Από εκεί και μετά με καλή διαχείριση και εύστοχες επιλογές στην επίθεση σε κρίσιμα σημεία, κράτησε μία πολύτιμη νίκη και μάλιστα με διαφορά 7 πόντων (77-70) που ίσως φανεί χρήσιμη σε κάποια ισοβαθμία.

Από τον Αστέρα Τέμενης ο Γκάτζιος με 24 πόντους και ο Πέτροβιτς με 22 πόντους ξεχώρισαν στο σκοράρισμα, ενώ σημαντικό παιχνίδι έκανε και ο Βουρνάς. Αντίθετα, από την ομάδα της Άρτας ο Μπάλλας με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ και ακολούθησε ο Ίλιτς με 17.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 41-44 (ημ.), 62-57, 77-70.
Αστέρας Τέμενης: (Ξενούλης), Πέτροβιτς 22 (2), Βουρνάς 14, Γκάτζιος 24, Τσουλέας, Σταθακόπουλος 6, Σακελλαρόπουλος, Καραγγελής 8, Δούβος 3 (1), Καρακάσης, Τσινούκας.
Α.Ε. Δόξα Πύρρου Άρτας: (Παππάς), Μπάλλας 24, Θώδης 4, Ίλιτς 17 (2), Ιωαννίδης 6 (2), Γυφτοκώστας 8 (2), Σταυρόπουλος 11 (3), Πρίφτι, Βασιλείου, Μπαρτζώκας, Μουκάι.